25-01-2023
Oświadczenie izb gospodarczych w sprawie nietransparentnego sposobu procedowania zmian w Prawie komunikacji elektronicznej oraz ustawy wprowadzającej, tzw. Lex Pilot
Mimo sprzeciwu rynku Sejm przyjął w pierwszym czytaniu niekonsultowany z rynkiem, rządowy projekt nowelizacji Prawa komunikacji elektronicznej. Wczoraj po raz czwarty z rzędu została odwołana Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, która miała się zajmować dalszym procedowaniem projektu w sejmie.
Jako przedstawiciele przedsiębiorców, wśród których są nadawcy prywatni i operatorzy, jesteśmy oburzeni nietransparentnym procesem legislacyjnym, który dotyczy implementacji Prawa komunikacji elektronicznej. Od kilku tygodni na rynku pojawiają się niepotwierdzone doniesienia medialne, dotyczące rzekomych zmian w projekcie opracowywanych przez projektodawcę, lecz nadal brak jest konkretnych propozycji, z którymi mogliby się zapoznać przedsiębiorcy. Dla przypomnienia, obecnie zaproponowany kształt regulacji rynku telewizyjnego został ogłoszony przez rząd w ostatnich tygodniach ubiegłego roku, bez jakichkolwiek konsultacji publicznych. Zmiany głęboko ingerują w swobodę działalności gospodarczej i wprowadzą niespotykany dotąd chaos, który odbije się negatywnie na działalności polskich przedsiębiorców, mediów prywatnych, operatorów oraz przede wszystkim – na przyzwyczajeniach i portfelach widzów. Sektor świadczy usługi dla blisko 10 milionów gospodarstw domowych w kraju i każdy z klientów odczuje negatywną zmianę wynikającą z tych nieprzemyślanych i szkodliwych propozycji.
Po raz kolejny odwołano posiedzenie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, na której zmiany miały być konsultowane z rynkiem. Posiedzenia komisji odwoływane są z dnia na dzień i przekładane na kolejne terminy, które także są odwoływane. Przedsiębiorcy, których zmiany mogą kosztować setki milionów złotych i uniemożliwią im swobodne zarządzanie jakością oferty, stanowczo przeciw temu protestują. Zmiany w Prawie komunikacji elektronicznej w sposób diametralny mogą odmienić oblicze rynku płatnej telewizji w Polsce, który dziś jest jednym z najbardziej konkurencyjnych oraz różnorodnych w Europie. Lex Pilot doprowadzi do wyższych opłat za telewizję, przyczyni się do pogorszenia jakości kanałów i ograniczy bogactwo wyboru. Rząd przejmie też kontrolę nad pilotami Polaków i wybierze kanały obowiązkowe oraz ustali ich kolejność.
Apelujemy o prowadzenie transparentnych rozmów z rynkiem, zaprzestanie dalszych prac nad zmianami w ustawie o radiofonii i telewizji poprzez ustawę wdrażającą PKE i umożliwienie uczciwych konsultacji, które do dziś nawet się nie rozpoczęły.
- Jerzy Straszewski
Prezes Zarządu, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej - Andrzej Dulka
Prezes Zarządu, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji - Stefan Kamiński
Prezes Zarządu, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji - Teresa Wierzbowska
Prezes Zarządu, Związek Pracodawców Prywatnych Mediów Lewiatan - Karol Skupień
Prezes Zarządu, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej - Paweł Wołoch
Prezes Zarządu, Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza - Włodzmierz Zieliński
Prezes Zarządu, Polska Fundacja Wspierania Komunikacji Elektronicznej „Piksel” - Tadeusz Marczewski
Prezes Zarządu, Fundacja Wspierania Nowych Technologii Telekomunikacyjnych "Protelko"